Skip to main content

Yeni Nesil E-ticaret Platformu: Proticaret İncelemesi


Yazar: Ercan ATAY
19/04/2020
Yorum Sayısı: 3

Yeni Nesil E-ticaret Platformu: Proticaret İncelemesi

Sizlere yakından da incelediğim bir E-ticaret platformu hakkında birkaç bilgiler vereceğim. Bugüne kadar birçok e-ticaret platformu kullandım. Bunların bazıları açık kaynak olduğu gibi bazıları da hazır e-ticaret sitesi altyapılarıydı. Bugün ise rakiplerine göre birçok farkı ile sektöre yeni soluk getiren Proticaret platformunu öne çıkan özellikleri ile inceleyeceğim. Bu arada bu tür inceleme yazılarını ilerleyen günlerde sık sık sizler için paylaşmaya devam edeceğim. Daha öncede başka platformlar için inceleme yazılarım olmuştu. Blog kısmından inceleyebilirsiniz.

Proticaret platformu nedir?


Sizlere uzun uzun bu E-ticaret platformunun ne olduğunu anlatmak yerine kısaca ne olduğunu açıklayayım. Detaylı öğrenmek isteyen sağ taraftaki çekmiş oldukları videoyu izleyebilirler. Proticaret; bildiğimiz anlamı ile hazır e-ticaret sitesi altyapısı satan ve kiralayan bir Promist A.Ş.‘ne ait bir e-ticaret platformudur. Bu platformun içerisinde B2B, B2C ve C2C gibi öne çıkan çözümleri yer alıyor. 

Proticaret’i rakiplerinden öne çıkaran birkaç özelliği ve ayrıcalıkları yer alıyor.  Bunları yazıda tek tek sizinle paylaşacağım. Yazının sonunda size bir de ufak bir hediyem olacaktır. Dileyen herkes hediyesini alabilir ve kullanabilir. Lütfen yazıyı sonuna kadar okuyarak bize destek verebilirsiniz.

Linkedin

Proticaret’in  altyapısı nasıldır?


Öncelikle bu e-ticaret platformunu danışmanlık yaptığım birçok markaya ve firmaya öneriyorum. Bu inceleme yazısını yazmadan önce platform ile ilgili birkaç aklımda soru vardı. Onları da yetkililerden öğrenip sizlere aktarıyorum. Proticaret kurucu ortağı ve pazarlama müdürü Süleyman Zafer Kuzucu’ya Linkedin üzerinden ulaştım. (Sol tarafta veya yukarıda görseli mevcuttur) Kendisine ürünlerini severek önerdiğimi ve birkaç sorumun olacağını söyledim, kırmayıp hemen cevapladı.  Bende aldığım bilgiler ışığında ve daha önce elde ettiğim deneyim ve tecrübeler ile sizlere Proticaret’in rakiplerine göre farklılıklarını anlatacağım.

Kısa Soru Cevaplarla Proticaret

Proticaret’in alt yapısı hangi yazılım diline aittir?

Proticaret; 2003 yılından beri geliştirilmesine devam edilen Microsoft C# ve MSSQL mimarisi üzerine kuruludur.

En başarılı 3 örnek projeleri nelerdir?

Alarko Holding’in ve Unilever’e yapmış oldukları projeler öne çıkıyor. https://www.unishoptr.com | https://www.deveyuku.com | https://www.bulldozer.com.tr

En can alıcı özellikleri nelerdir? (İleri Düzey SEO)

Onpage-SEO altyapıları çok gelişmiş. Özellikle SEO uzmanlarının ihtiyacı olan neredeyse tüm detaylar düşünülmüş ve eklenmiş. Gerçekten harika. Sizlere panellerinden öne çıkan birkaç ekran görüntüsü ekleyeceğim.

32 farklı sektöre özel şablonlar ve çözümler

32 farklı sektöre özel çözümler üretiyorlar. Şuradan bakabilirsiniz. Örneğin oto yedek parça işi yapanlara özel bir e-ticaret çözümleri varken diğer platformlarda bu tür detaylar bulunmamakta. Aynı şekilde set-kombin-asorti uygulamaları var. Bunlar da tekstil sektöründe faaliyet gösteren markaların olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bunlarda rakiplerde yer almadığı gözlemlenmektedir. Aynı şekilde adetli satış özelliğinin de rakiplerde olmadığı biliniyor.

B2B’deki efsane mantıksal koşullu kur kuralları

B2B uygulamasında çok özel bir fiyat listesi mantıkları var bu özellikler gördüğüm kadarıyla hiç rakipte gözükmüyor.

Örneğin; şu ürün grubunu şu üyeler ya da bayiler dolar kuru ile görsün ama diğerleri Türk lirası cinsinden görsün kuralı. Ya da şu ürün grubunu şu bayiler ya da üyeler şu fiyat ile görürken diğerleri başka fiyatlardan görsün seçeneği. Böylece sistemde binlerce fiyat oluşabiliyor. Bu özelliği örneğin rakiplerde göremedim. Kendilerine de sordum, hiçbir rakipte yok dediler. Gerçekten ilgi çekici. En Fazla 5 farklı fiyat veriliyor diye biliyorum.

Örneğin C2C’deki Page Builder özelliği nedir?

WordPress’te Visual Composer ile bildiğimiz “Sayfa Oluşturucu” veya “Page Builder” olarak ta bilinen sayfa mizanpajı dizayn edici bir modül platformuna sahipler. Sayfanın istediğiniz yerine istediğiniz modülü koyabiliyor ve mizanpajı sürekli değiştirebiliyorsunuz.

Üçüncü Partiye İhtiyaç Yok: Dahili Özgün ERP Entegrasyonu

ERP entegrasyonları mevcut. Bu entegrasyonları .NET CORE gibi güçlü bir Microsoft altyapısı ile yazılmakta. Uzun vadeli düşündüğümüz de çok esnek özelleştirmeye açık ve stabil bir altyapı sunuyor. Bende C# ve .NET yazılım eğitimi aldım (MCSD). Özellikle .NET’in güçlü altyapısı projelerde çok öne çıkıyordu. Proticaret, pazar-yeri entegrasyonlarında .NET CORE kullanıyor. Rakiplere baktığımız da genellikle hem ERP hem de pazaryeri entegrasyonlarını başka bir firmadan hizmet alarak gerçekleştirdiklerini görüyoruz. Örneğin benim bildiğim Ideasoft, ENTEGRA firması ile bu işleri götürdüğü bilinmekte. T-soft’ta aynı şekilde bu yolu izlediğini biliyoruz. Microsoft teknolojilerini kullanan sektörde tek firma olduklarını söylüyorlar.

 

Peki hangi ERP entegrasyonları mevcuttur?

Logo Tiger, Logo GO, Nebim, Mikro, Netsis ve Vega entegrasyonları mevcuttur.

Ideasoft, T-soft yerine neden Proticaret?

Bu soruyu özellikle kendilerine sordum. Bana cevap olarak şöyle geri dönüş yaptılar: “Proticaret sektörlere özel çözümler sunmaktadır. Sadece bir e-ticaret yazılımı olarak düşünülmemekte; aynı zamanda e-İş çözümüdür. Yani uçtan uca hizmet verebilmektedir. Araya başka bir entegratörlere ihtiyaç yoktur. Örneğin Ideasoft ve T-soft’ta pazaryeri entegrasyonu yapacaksanız ürünleri tek yönlü olarak gönderirsiniz ve envanterle ile fiyatı 12 saatte bir güncellersiniz. Ayrıca aldığınız siparişleri kendi sitenize çekemezsiniz.

Proticaret’de ise her şey çift yönlü olarak anlık çalışmaktadır. Saniyenin üçte biri hızında entegrasyon yapılabilmektedir. Envanter ve fiyatlar siparişler anlık olarak çift yönlü gidip gelmektedir.

Proticaret merkezi nerededir?

Proticaret İstanbul’da Çamlıca’da “KASRAN PLAZA” olarak yer alan merkezdedir. Ferah mah. Alemdağ yan yolu cad. No.24 Kasran Plaza K1 – Çamlıca Üsküdar İstanbul TÜRKİYE

En önemli yenilikler nelerdir?

En önemli yeniliklerine baktığımız da şunlar göze çarpmaktadır.

ESNEK MODÜLLER VE YENİ ARAYÜZ YÖNETİMİ

Esnek modülleri ve yeni ara yüz yönetimi çok gelişmiş. 17 adet yeni ara yüz modülüne sahip. Bu modüller web sayfadaki en temel içeriklerden, kompleks yapıdaki ürün gösterimlerine dek tüm içerikleri yönetmeye ve özelleştirmeye olanak tanıyor.

HER SEKTÖRE ÇÖZÜMLER

Her sektör için o sektöre uygun çözümler var; tekstil, elektronik, otomotiv, mobilya, kozmetik başta olmak üzere onlarca sektöre özel çözümler bulunuyor. Mobil uyumlu, yeni nesil temalarla Proticaret Prime paketi yer alıyor.

ON-PAGE SEO AYARLARI

Kullanıcı deneyimi ve arama motoru optimizasyonları adına çok daha gelişmiş ve güçlü bir yapıları bulunuyor. Sayfalar, ürün ve kategorileri başta olmak üzere tüm içeriği istenildiği gibi URL şablonuyla değiştirilebiliyor.

17 ADET YENİ ARAYÜZ

Proticaret Prime, en az 17 adet yeni ara yüz modülüne sahip. Bu modüller web sayfadaki en temel içeriklerden, kompleks yapıdaki ürün gösterimlerine dek tüm içerikleri yönetmeye ve özelleştirmeye olanak tanıyor.

PARAGRAF YÖNETİMİ

Butonlar, resimler, başlıklar, gelişmiş paragraf yönetimi, metin blok alanları, slayt gösterimleri ve ürün slayt alanları başta olmak üzere istenilen modülü sayfaya istenilen alana ekleyip hemen düzenlenebiliyor.

MODÜL İÇİNDE MODÜLE AİT ÖZELLEŞTİRME

Her modülün içinde o modüle ait özelleştirme alanlar görülüyor. Örneğin, ürün slayt alanında; ürünlerin kaç satırda olacağı, kaç sütunda gösterileceği, mobil cihazlara göre gösterim sayıları, sekmelere ayırma, otomatik başlatma, döngü, slayt hızı, animasyon gibi tüm gereksinimleri tek noktadan yönetilebilmekte.

TİPOGRAFİK TASARIM

Başlık, metin blok ve paragraf modülleri ile sayfadaki istenilen alanda tipografi tasarımlar oluşturulabilmekte.

SLIDE MODÜLÜ

Slayt modülünü kullanarak pek çok görseli hızlı ve kolayca, hiç iç içe sayfalarda gezinmeden eklenilebilir, sıralamalar değiştirilebilir. Her modülün nasıl kullanılacağına dair yazılı ve görsel dokümanları o modülün içindeki “yardım” butonundan öğrenilebiliyor.

GELİŞMİŞ ŞABLON YÖNETİMİ

Tüm bu gelişmiş modülleri son derece pratik olan şablon yönetiminden kolayca eklenilebiliyor. Sayfadaki her alan web standartlarına uygun biçimde parçalara ayrılıp, her parça özelleştirilebiliyor. Hem ara yüz tasarımcıları hem de teknik bilgi gerektirmeden her kullanıcı bu sistem sayesinde sayfalarını özgürce oluşturabiliyor.

 

Pazaryeri entegrasyonları var mı?

N11, GittiGİdiyor, Amazon, Hepsiburada, Trendyol ve epttAvm entegrasyonları bulunmaktadır.

Tema dosyalarına erişim var mı? (FTP Access)


Proticaret, tema dosyalarına herkesin erişip, istedikleri gibi tasarım yapabilmesine olanak sağlıyor. FTP erişimi vermekteler. Çoğu rakipte bu gözlemlenmiyor. Ayrıca %100 özelleştirilebiliyor. İstendiğinde yazılım geliştiriciler içerisine istedikleri modülü yazabiliyorlar. Bana gönderdikleri örnek bir video bulunuyor. Sizlere sağ tarafta veya aşağıda iletiyorum.

Tema Geliştirme


Eklenti Geliştirme


Hediyeniz

435B52D7DDB

Yukarıda yer alan kupon ile Proticaret sitesinde 30.06.2020 tarihine kadar minimum 50 TL alt limit ile 150 TL sepette indirim uygulayabilirsiniz. Süleyman bey bana özel bu kuponu siz okuyucularım için hediye etti. Ben de sizlerle yazıyı okuduğunuz için paylaşıyorum. Kullanım limiti yoktur. İster kendiniz ister sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz.

Güncellemeler

  • Bu yazı 19.04.2020 18.00 itibari ile yayınlanmıştır. Yazı sık sık güncellenecektir. Gelişmeler oldukça sizinle burada paylaşacağım.
  • Tema geliştirme ve eklenti geliştirme videoları eklendi. – 19.04.2020


Şu an buradasınız:

Yorumlar (3)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️