20 Temmuz 2016 Çarşamba

Phantom 4 Google Algoritma Güncellemesi Haziran 2016

Haziran ayında 6/1, 6/8, 6/21, 6/26 tarihleri arasında Google algoritma güncellemelerinde büyük dalgalanma dereceleri meydana gelmiş. Ceza yiyen ve yükselen sitelerin Reklam ve İçerik yüzdelerinden bahsediliyor.İkinci olarak ise tıklanan kişinin sitenizde ki amacı yani to yüzdesi. örneğin önceden sadece TO oranı yüzdesel olarak kırılımlara bölünürken şimdi TO yüzdesinin aynı backlink sektörü gibi bu tıklama oranında davranış biçimide baz alınıyor. Açıklarsak TO oranı yüzdesi kaçı satın alma, bilgi alma, navigasyon) gibi istatistikler var.

Ben Google'da bir ürün satın almak istiyorum ve bir siteyi gördüm tıkladım. İçine baktım fiyat felan yazmıyor. Doldurulmuş SEO makalesi. Satın al butonu da yok. Ama araştırdım genede, çıktım başka siteye girdim. Oradan ürünü satın aldım. diyelim.

Benim bu davranışım sitenizdeki TO yüzdesinde gözüksede SEO'da kötü puan almanıza Google tarafında sebep oluyor.

Üçüncü olarak güncelleme tarafında Site başlıkları ve açıklamalarının içerikle ne derece etkili olduğu. Anahtar kelimelerle doldurmak yerine içeriği de açıklayan yazılar olabilmeli.

Özetlersek:

Bu güncelleme sonucunda arama motoru sıralamasında düşenlerde görülen ortak sorunlar şunlardır:
  • Sponsor içerikleri : Makale üstünde yer alan sponsorlu içerik kelimeleri ve linklerinden dolayı düşme
  • İçerikten daha fazla reklam olanlar: Sitenin üçte ikisi reklam veya üçte biri içerik olanlar arama sonuçlarında belirgin bir düşüş gördüler.
  • Alakasız İçerik : Alakasız odaklanmış içerikler barındıran siteler zarar gördü.
  • Genel içerik : İçeriği reklamlarla dolu olan genel içerik barındıran sayfalarda düşüş görüldü
  • İndeksleme Sorunları: Arama sonuçlarında önemli dalgalanmalar görüldü. Bir sitenin robots.txt dosyasında sorun olanlar düşüş yaşadılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder