Skip to main content

Global İngilizce Sağlık SEO Vakası #2


Global İngilizce Sağlık SEO Vakası #2
Sektör: Sağlık
Hedef Diller: İngilizce
Hedef Ülkeler: Global
Vaka: SEO Vaka #2
R*****.com
Bütçe: XXX$
Vaka Başlangıç: 1 Eki, 2022
https://www.r*****.com

Karşılaşılan Zorluklar

Cinsel içerikli sağlık sektörü olduğundan dolayı site dışı seo çalışamalarında zorluklar meydana gelmiştir. İçerik yayıncıları web sitenin tanıtım yazılarını web sitelerinde yayınlamayı çoğunlukla reddetmişlerdir. Ayrıca kurumsal web site olduğundan ve blog kısmı kısa dönemde aktif hale getirilemeyecektir.

Neler Yapıldı?

Kurumsal bir web site olduğundan dolayı site içi SEO’da en önemli faktörlerden birisi olan blog kısmının aktif olarak kullanılmadığı tespit edilmiştir. Kısa dönemde de blog kısmının aktif hale getirilemeyeceği deklare edilmiştir. Ayrıca site dışı SEO’da backlink stratejisi için gerekli olan içeriklerin bilimsel tıbbi olması gerektiğinden, normal yazarlar tarafından yazılan yazıların sorunlara sebep olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamda maliyet etkin bir strateji için aşağıdaki yol izlenmiştir.

Farklı bir dilde yazılan ve doktorlar tarafından yazılan yazıların iş görür olduğunu gördük. Bu anlamda bütçenin etkin kullanılması için mevcut olan doktor içeriklerinin profesyonel bir çevirmen vasıtası ile çevirilerinin yapılıp, ilgili çevirilerin yayıncı sitelerden zamana yayarak yayınlanması planlanmıştır. Backlink stratejisi oluşturulurken paralelinde site içi SEO’da gerekli olan güncellemeler de yapılmıştır. Teknik SEO analizi ve optimizasyonu (backlink temizliği – disavow), web site içeriğinin hedef anahtar kelime uyumu gibi bir çok faktöre göre web sitede gerekli güncellemeler sağlanmıştır.

Backlink inşaası için öncelikle rakip anahtar kelime analizi ve site dışı seo analizi yapılarak rakiplerin hangi sitelerden backlink aldığı ve backlinklerin çeşitleri analiz edilmiştir. Fakat bu strateji bu projede işe yaramadığı görülmüştür.  Çünkü ilk 2 sayfada yer alan siteler çoğunlukla geleneksel medya, basın bülteni veya bilimsel yayınlardan alınan backlinkler ile ilk 2 sayfaya geldiği gözlemlenmiştir. Ayrıca backlink aldıkları sitelerin bir tanesi mevcut proje için ayrılan bütçenin 3 katına tekabül ettiği gözlemlenmiştir. Bu anlamda farklı bir strateji izlenmiştir.

Backlink alırken şu kriterler ön plana alınmıştır:

  • Moz Domain Otorite Puanı (DA)
  • Ahrefs Domain Rank Değeri (DR)
  • Semrush Aylık Trafik Değeri
  • Orta Seviye Portal veya Tematik Portal Olması (Sağlık veya Haber Sitesi)
  • Özel Blog Ağlarından Uzak Durulması
  • Moz Spam Skoru %9’dan Aşağı Olması
  • Kısa Zamanda Ücretli İçerik Yayınlaması veya Sitenin Aktif Olması
  • Dofollow Ağırlıklı, Nofollow’da Çalışılması

Bu kriterler doğrultusunda zamana yayarak çalışma başlatılmıştır. Ortalama 2 ayda 5 inci sayfadan, 2 basamaklı anahtar kelimede ingilizce global aramalarda ilk sayfa 5 nci sırayı test etmiştir. Şu an da 7 nci sıra ile 5 nci sıra arasında gidip gelmektedir.

 

Sonuç

Yorumlar (4)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️