Skip to main content

Kilo vermem hakkında


Yazar: Ercan ATAY
04/04/2020
Yorum Sayısı: 0

Kilo vermem hakkında

Ağustos ayının sonlarında safra kesesi ameliyatı olduktan sonraki süreçte biraz kilo almıştım. 2018 yılında 31 kiloya yakın bir kilo vermiştim fakat sonraki süreçlerde bu kilonun yarısını almıştım. Fakat bir karar vererek 2020 yılında bazı şeylerin değişmesi gerektiğinin kanısına vararak hemen süratle bir kısmi check-up yaptırdım. Önümde A,B,C ve D planları vardı.

A PLANI:
Endoskopisiz midede eriyen yeni nesil modern Elipse mide balonu tavsiye etmişlerdi. Fakat bende olmuyordu. Fulya Terrace’ta bulunan Genel Cerrah ile görüştüğümde laparoskopik ameliyat olanların en az bir sene beklemesi gerektiğini söyledi. Detayları çok uzun o yüzden yazmıyorum. A planı devre dışı oldu. Hemen aynı gün B planına geçtim.
B PLANI:
Diyetisyen ve spor. Bu sefer 2018 yılındaki tecrübem ile 2020 yılındaki irademi birleştirerek önce detaylı bir kan tahlili yaptırıp aile hekimime gösterdim. Tokluk ve açlık insülin değerleri dahil olmak üzere Glikolize hemoglabin HB değerlerime baktırdım. Kiloya bağlı olarak Trigliserid değeri 2018 kiloma oranla 2 katı çıktı. ( Trigliserit gliserol ve üç yağ asidinden oluşan bir esterdir. Bitkisel ve hayvansal yağların ana bileşenidir.) Hemen sonuçlar ile beraber GLIFOR 1000mg sabah ve akşam olmak üzere toplamda günlük 2000mg tablet kullanmaya başladım.
DİYETİSYEN
Elimdeki tüm bu sonuçlar ile beraber Medistate Kavacık Hastanesin’de bulunan 2012, 2015 ve 2018 yılında 3 kez gittiğim Diyetisyenime gittim. Hemen kilo verebileceğimi söyledi. Verdiği diyet listesine birebir uydum.
İlgili diyet listesine başlarken tüm içtiğim günlük kahve çeşitlerinin listesini de kendisine sundum. tek tek onay ve redlerini aldım.
Tüm bu süreçte aşağıdakiler kesinlikle yoktu:
  • Yağlı kızartma veya yağlı yemek yok.
  • Un, şeker ve şekerleme, gazlı içecek yok
  • Midenin çalışmasını etkileyecek katı gıdalar yok.
  • Pilav vs. yok
  • Et varsa yarım porsiyon tavuk et varsa tam porsiyon şeklinde gittim. Bu yüzden %90 tavuk tercih ettim. Et arada yedim.
Bilgilendirme:
 
Diyet listesi benim yaşantıma göre oluşturuldu. Eğer evinizde size ev yemeği yapabilecek birileri varsa ona göre liste oluşturuyorsunuz. Ben bekar bir beyaz yakalı çalışan olarak iş ve ev arasında sürekli gidip geldiğimden bu yoğun tempoya ayak uydurabilecek bir diyet programı oluşturuldum. Diyet programı 2 haftada bir değişiyor. Üstteki diyet sadece 2 haftalık. Sonrakileri koymadım. Örnek olsun diye koydum.
KULLANDIĞIM TEKNOLOJİK ALETLER:
Samsung S9 Plus (S-Health, Mi-Fit)

Samsung Galaxy Watch (Adım ve Kalori Sayar)

Xiaomi Mi 2 Yağ Ölçer Fonksiyonlu Akıllı Bluetooth Baskül (Düzenli yağ, su, kas, vücut kitle endeksi, bazal metabolizma, viresal yağ, proteinleri sürekli takip ettim)

 
 

Fakir Elektronik Baskül (Çift Kontrol için şart)
 
 
Burada en çok işime yarayan Galaxy Watch, Xiaomi Mİ ve Fakir Elektronik Baskül oldu tabiki. Günlük 10.000’e yakın adım atıyorum. Haftasonu bu bazen 15.000 adım oluyor. Yaktığım kaloriyi düzenli olarak buradan takip ediyorum.
Sonuç olarak kendimde başladığım diyet ile birlikte, akabinde profesyonel olarak yarışa diyetisyenle devam ettiğim bu kilo verme sürecinde 20 kiloya yakın bir kilo yakında vermiş olacağım.
Bu yazı www.ercanatay.com sitesi tarafından yazılmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.


Şu an buradasınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️