Ölüm Hakkında


Yazar: Ercan ATAY
06/09/2020
Read more

Ölüm Hakkında

Doğum, yaşam ve ölüm. Bugün biraz ÖLÜM’den bahsedelim. Hani biraz herkesin görmezden geldiği ancak hayatta bir şekilde denk geldiği ve çoğunlukla üzüntü hissettiği bir gerçeklik ile. Öncelikle ben bir ilahiyat mezunu birisi değilim ve konum da din ve dinler üzerine olmayacak. Konum tamamen “BENLİK” ile “ÖLÜM” olacak. Bir sevdiğinizin ölümü değil, sizin ölüm ile ilgili yaşayacaklarınızdır.

Öncelikle herkesin idealleri ve hedefleri var. Bazıları çoktan pes etmiş durumda. Bazıları yeni başlamış durumda. Fakat ölüm bazen geç bazen erken geliyor. Kimi zaman bu hedeflere yaklaşmadan kimi zaman çoktan tamamlayıp keyfini sürerken yakalıyor.

Peki benliğiniz ÖLÜME hazır mı?

Öldüğünüz de tüm sevdikleriniz arkanızdan sosyal ağ duvarınıza “Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin” diye yüzlerce mesaj yazacak. Dini inancınıza göre Musalla taşında haklarını helal edecek. Peki ya sonrası?

Ben aklı selim olarak belki inanmazsınız, bu olayı bir arkadaşım vefat ettikten sonra inceledim. 500 kişi ölümü ile ilgili baş sağlığı dilerken, sadece 1 kişi neden öldüğünü sormuştu. Yani 500 kişi sadece vefatından dolayı duydukları üzüntüsünü duvarında bir kuru mesaj ile belirtirken sadece 1 kişi neden öldüğünü sormuştu. Biz deki bu KADERCİLİK işte bu. Yani siz öldüğünüz de kimse sizin gerçekten neden öldüğünüzü bilmeyecek, sadece bu dünyadan ayrıldığınız ile ilgili o kişiler ile aranızda gerçekleşen iletişimden dolayı size duydukları minneti taziye ile bildirecekler. O kadar.

Daha basit anlatayım. Allah göstermesin. Diyelim ki balkondan birisi sizi aşağı itti. Aşağı düşüp çakıldınız. Kaza süsü verildi. Ölüm haberiniz balkondan aşağı düşüp vefat etti olacak. 500 kişiden ancak 1 kişi cılız bir ses ile neden düştüğünü soracaktır.

ÖLÜM GERÇEKLİKTİR. ÖLÜM VAROLUŞUN TEMELİDİR. TÜM CANLILAR BİR GÜN ELBET ÖLÜMÜ YAŞAYACAKTIR.

Fakat ÖLÜM bir kurtuluş değildir. ÖLMEK HER ZAMAN KADER DEĞİLDİR. ÖLMEK ALIN YAZISI HER ZAMAN DEĞİLDİR.

Depremde zarar gören bir binada ölen kişi eceliyle her zaman ölmez. Cinayete kurban giden bir insan gibi o da birisinin ihmali yüzünden ölmüştür.

Aynı şekilde emanet olan bedeninize iyi bakmazsanız, aynı şekilde malzemeden çalan bir müteahhit gibi siz de bedeninizi olası bir depremde (hastalıkta) sağlam ayakta kalmasını (bağışıklığını) engellemiş olursunuz. Siz de kendi bedeninizin katili olursunuz.

Kadercilik, peşin kabülcülük, Takdir-i İlahicilik tedbiri gevşetir. Tedbiri bilen ve sorgulayan bir insan ölüme kaderi düşünen bir insandan DAHA HAZIRDIR.

UNUTMAYIN. ÖLDÜĞÜNÜZ DE EMİN OLUN KİMSE SİZİ SİZDEN DAHA FAZLA DÜŞÜNMEYECEKTİR. TOPRAK ALTINDA KALDIĞINIZ DA KENDİNİZ İLE BAŞ BAŞA KALACAKSINIZ.

O AN BİR ÖMRÜNÜZÜ BAŞKALARININ MUTLULUĞU İÇİN HARCADIĞINIZI FARK EDECEKSİNİZ.

Bu yüzden asla kendinizi ihmal etmeyin.

Sağlıklı bir yaşam geçirmeniz dileğiyle….

Ercan ATAY
06.09.2020


Anahtar Kelimeler:

Şu an buradasınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ile ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️