SEO’da Anahtar Kelime Stratejisi ve Yatırım Getirisi (ROI) Hakkında


Yazar: Ercan ATAY
07/04/2020
Yorum Sayısı: 0

SEO’da Anahtar Kelime Stratejisi ve Yatırım Getirisi (ROI) Hakkında

Sizlere bu yazımda web siteniz için oluşturacağınız anahtar kelime stratejisi ile ilgili bilgileri yatırım getirisi (ROI) üzerinden bilgilendireceğim. ROI SEO’un yatırım getirisine denmektedir. ROI kısaca (return on investment) olarak adlandırılan yatırdığınız kaynağın sonunda ne kadar kazanç elde ettiğinizi gösteren bir terimdir. Bu yazım bir önceki yazım gibi kobi, küçük ve orta kurumsal ölçekli işletmelere yönelik olacaktır.

Web Sitemde Neden Anahtar Kelime Stratejisi Uygulamalıyım?

Web siteniz ne kadar iyi olursa olsun ve sitenizin rakiplerinize göre ne kadar SEO puanları (DA, PA) yüksek olursa olsun iyi bir anahtar kelime planı olmadığı müddetçe asla rakiplerinizden önde olduğunuz söylenemez. Ayırca sürdürülebilirlik açısından bu SEO değerlerini korumak için harcadığınız kaynakların geri dönüşümleri de kısa vadede elde edilemeyeceği için mevcut projenizin uzun vadede devamı sağlanamayabilir. İyi bir sitenin temeli her zaman sağlam bir anahtar kelime stratejisinden geçmektedir. Bu anlamda sizlere iyi bir anahtar kelime stratejisi oluşturmak için bir kaç örnekler üzerinden gideceğim. Bu örnekler doğrultusunda sizde kendi anahtar kelime planınızı şekillendirebilirsiniz.

Anahtar Kelime Stratejimde Nelere Dikkat Etmeliyim?

ŞEKİL A: Arama Hacmi ile Anahtar Kelime SEO Zorluk Seviyesi İlişkisi Görseli — Copyright Ercan ATAY

Burada hazırladığım bir şema üzerinden anahtar kelime stratejisini ve planlamasını anlatacağım. Öncelikle anahtar kelimelerde aylık arama hacimleri ve her anahtar kelimenin arama motorlarındaki rekabet yani SEO zorluk seviyeleri mevcuttur. Rekabet durumuna göre bu SEO zorluk seviyeleri yükselmektedir veya düşmektedir. SEO zorluk seviyesi ne kadar düşükse o kadar kolay bir şekilde o kelimede yükselebilirsiniz. Fakat bir kelimede SEO zorluk seviyesi düşükse genelde rekabet yok demektir. Rekabet yoksa o kelimede yatırım getirisi düşük anlamına çoğu zaman gelebilmektedir. Biz burada dikkat etmemiz gereken hem SEO zorluk seviyesi çok yüksek olmayan ama arama hacmi de tatminkar kelimeler üzerinden gitmektedir.

Şekil A’da görüldüğü üzere aylık 1000′ e yakın arama hacmi olan 10 anahtar kelime bulunuyor. Bunla 10’dan 100’e doğru SEO zorluk seviyesine göre listelendi. 10 yeşil renk olan en kolay olan ve düşük SEO zorluk seviyesine sahip anahtar kelimeleri listelerken, 100’e doğru listelenen anahtar kelimelerde renk kırmızıya doğru giderek SEO zorluk seviyesi en yüksekte olan ve en zor kelimeleri listelemektedir.

Bir SEO planı yaptığınız da o kelimeyi yatırım gerçekleştirdiğiniz de SEO zorluk seviyesine göre o kelimede ilk sayfa ve ilk konuma gelmek aylar alabilmektedir. Siz bu yatırımı yapana kadar da yeni oyuncular o yarışa sürekli girmektedir. Havuz problemi gibi düşünelim. Havuzdan sürekli su boşalırken, bir yandan da sürekli su akmaktadır.

Burada planlama yaparken aşağıdaki kriterlere dikkat etmemiz gerekiyor:

  1. Yatırım Getirisi Anahtar Kelime Öbeğiniz (Karışık Demografi)

1. Yatırım Getirisi Anahtar Kelime Öbeğiniz

Örnek Anahtar Kelime Öbeği: Saç Ekimi

Örnek olsun diye “saç ekimi” kelimesini verdim. Şimdi doğrudan saç ekimi anahtar kelimesi arama hacmi çok büyük. Bu yabancı dilde hair transplant da olabilirdi. Türkiye ve dünya fark etmiyor. Sizin burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olduğunu ifade etmeliyim. Öncelikle anahtar kelime öbeğinizi doğrudan hedeflemek hem bütçe hem de zaman kaybı ile sonuçlanabilir. Çünkü ana kök anahtar kelimelerin kitle ve demografik yapıları çok karışık ve kompleks bir yapıya sahiptir. Yani örneğin sadece öğrenmek isteyen 10 yaşındaki bir genç, evde yemek yaparken merak edip aratan bir ev hanımı, saçı olmasına rağmen arkadaşından duyup öğrenmek isteyen birisi de olabilir. Fakat sizin YATIRIM GETİRİSİNİ KARŞILAYACAK ziyaretçi kitlenizi çekebilmeniz için alt kırılımları bilmeniz ve test etmiş olmanız gerekmektedir.

Anahtar Kelime Öbeklerinde Alt Kırılımlar (Long-Tail Keywords)

Saç Ekimi ile ilgili uzun basamaklı anahtar kelimelere örnekler

Burada görüldüğü üzere sizlere sıraladığım 5 maddelik çarpanlarımızı dikkate alarak ana kök anahtar kelimelerden ziyade daha alt basamaklı ama arama hacmi tatminkar olan anahtar kelimelere yönelmemiz kısa vadede yatırım getirisi ve sürdürülebilirlik açısından daha faydalı olacaktır. Maliyet ve zaman faktörü göze alındığında ve lokasyon erişilebilirliği de bilindiğinden ana kök anahtar kelimeler hem bütçemizi tüketecek ve hem de mevcut SEO çalışmasının sürdürülebilir olmasını engelleyecektir.

Arama hacimlerine şuralardan bakabilirsiniz:

  1. Google Ads Keywords Tools

Ben anahtar kelime hacimlerine Link-Assistant’ın SEO yazılımlarından olan Rank Tracker Enterprise sürümünü kullanıyorum. Bunun anlatımını şu yazımda anlatmıştım.

Google Ads’de İstanbul lokasyonunda “Saç Ekimi Fiyatları” kelimesine ilk konum reklamı

Örneğin saç ekimi anahtar kelimesinde Long-Tail-Keywords olarak alt kırılımlardan “Saç Ekimi Fiyatları” kelimesini Şekil A’daki D kelimesini varsayalım. Tekrar Şekil A’yı aşağı koyuyorum.

Şekil A

Buradaki D kelimesini “Saç Ekimi Fiyatları” olarak varsayalım. Google Ads’den arama hacmini kontrol ettik, aylık arama hacmi 600 civarı varsayıyoruz. Şimdi öncelikle bu kelimeye hemen yatırım yapmıyoruz. Web sitemizi site içi SEO yani Onpage-SEO kurallarına göre optimize edip, kullanıcı deneyimi yüksek bir sayfa hazırladıktan sonra ilgili anahtar kelimede belirli bir süre Google Ads reklamı veriyoruz. Eğer örneğin sadece İstanbul’a hizmet veriyorsanız Google Ads’de İstanbul seçmelisiniz. Burada temel mantık ilgili anahtar kelime hacminden gelen ziyaretçilerden oluşan LEAD’lerin kalitesi ve yatırım getirisini karşılayıp karşılamadığıdır. Yani kısaca yatırdığınız para ileiş sonunda kazanç elde ediyor musunuz veya yeteri kadar kazanç elde ediyor musunuz. Elde ettiğiniz kazanç sürdürülebilir mi yoksa sezonsal dediğimiz faktörlerde var mı.

Örneğin “Saç Ekimi Fiyatları” kelimesinden 100 LEAD geldi. 1 ay boyunca yayında kaldı. İlk konum teklifi vererek tüm rakiplerinizden önde oldunuz. Sitenize örneğin 5000 tıklama geldi. Şimdi bu gelen lead’lere öncelikle bir ANAMNEZ puan skorlaması yapmanız gerekiyor. Yani gelen LEAD’lerin kalitesini ölçmeniz gerekiyor. Başka sektörlerde bu daha farklı olacaktır.

ANAMNEZ SKORLAMASI / HASTA PUANLAMASI / LEAD PUANLAMASI

Aşağıda örnek olsun diye Anamnez soruları yazdım:

  1. Yaş — 20 Puan

Bunların toplamı 100 puan ediyor. 100 puanı alan LEAD yatırım getirisi yüksek, kapora alınabilir, hemen saç ekimi yapabilir aday olarak sıralanabilir. Gelen 100 lead içinde eğer 100 puana yakın lead çoksa, gün sonunda harcadığınız kaynak ile gelen lead dönüşümü hesap edilip ilgili anahtar kelimeye SEO yatırımı yapılıp yapılmayacağı karar verilecektir.

Bu yazımda sizlere örneklemeler yaparak anahtar kelime stratejisi ve yatırım getirisi hakkında bilgiler verdim. Paylaşmayı, yorum yapmayı ve beğenmeyi unutmayınız. Sağlıcakla kalın.Şu an buradasınız:
  • Anasayfa
  • Blog
  • SEO
  • SEO’da Anahtar Kelime Stratejisi ve Yatırım Getirisi (ROI) Hakkında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ile ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️