Sessiz Kalma & Ulaşılamama Hürriyeti


Yazar: Ercan ATAY
10/09/2020
Read more

Sessiz Kalma & Ulaşılamama Hürriyeti

Spor yaptıktan sonra sakin bir kafa ile dinlendikten sonra çayımı yudumlarken bazen gelecek bazen geçmiş ile ilgili derin düşüncelere dalıyorum. Bazı şeyleri bazen özlediğim de oluyor.

Neyi biliyor musunuz?

Özgürlük ve sessiz kalabilme hürriyeti veya ulaşılamama lüksü. Bakın bilerek yazdım. LÜKS.

Hatırlayın, cep telefonu olmadığı zamanları. Akıllı telefonların olmadığı zamanlar. Mesai bittikten sonra örneğin İŞ, İŞTE kalıyordu. (Çoğunlukla) Kimse size akşam Whatsapp’dan şunu da yap, şu gruba gir, şu gruptan çık, her yerden gelen haber bildirimleri yoktu. Aslında kontrol sizdeydi. TV kumandasına basıp izlemek sonrasında kapatmak sizdeydi.

Her şeyi bildirmek zorunda değildiniz. Şimdi o hale geldi ki, her yerden bildirime maruz kalıyoruz. Reklam bildirimleri, bizi takip eden çerezler (cookie arkaplan kodları), sms’ler, whatsapp, viber, bip, instagram, tiktok, bilgisayar, netflix vs..

Önceden derdin varsa kartpostal atarmışsın 🙂 2 hafta sonra ona ulaşırmış. Ya müthiş bir lüksmüş.

Haftasonu Uludağ’a gidiyorsun. Kafayı dinliyorsun. Sana kimse şu X saatinde şu ne oldu demiyor?

Gerçekten şöyle sakin bir kafa ile düşünün. Eski nesil evet bilgiye geç sahip oluyordu, ama siz bunu kazanırken neyi kaybettiniz? ULAŞILAMAMA LÜKSÜNÜ VE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ.

Hangi biriniz telefonu 24 saat kapatabiliyor? Bırakın kapatmayı, 24 saat sessizde ve rahatsız etme modunda açık bırakabiliyor.

Hangi biriniz gelen bildirimleri 24 saat okumadan hayatını geçiriyor?

Gerçekten ben ucunda yakalamıştım. Telefonu ankesörlü cihazlardan aradığımız zamanları hatırlıyorum. İletişim bizim için böyleydi. Çoçukluk zamanları. Ev telefonumuz yoktu. Harbiden ağlanıp sızlanırdık ama neyi aslında kazandığımızı yıllar sonra fark ettim.

SESSİZ KALABİLME HÜRRİYETİ, ULAŞILAMAMA ÖZGÜRLÜĞÜ.

Bakın, birisinin sessiz kalması, o kişinin suç işlediği veya sizin hakkınızda yanlış düşündüğü anlamına gelmez. Sessiz kalmak, insan olarak en temel haklarımızdan birisidir. Bireyin sessiz kalması, temel ve hak düşüncelerin en vazgeçilmez unsurudur. Birey sessiz kalmayı tercih edebilir. Birey, ulaşılamamayı tercih edebilir.

Bu yazıyı çoktan beri kaleme almak istiyordum. Kısmet bugüneymiş….. :))Şu an buradasınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ile ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️