Skip to main content

Soru: Google aramasında hangi yazılım diline öncellik verir? PHP mi ASP.NET?


Yazar: Ercan ATAY
18/05/2016
Yorum Sayısı: 0

Soru tam şöyledir:  “Google arama motoru sizce ayrımcılık yapıyor mu? php veya python dillerine daha önceliklimi davranıyor? tecrübeli olan arkadaşların yorumlarını merak ediyorum.”

Bu soruya cevabım ise:

Google forumlarına derinlemesine baktım. Google arama motoru sizin web sitenizin nasıl bir dil ile yapıldığından ziyade arama motoru optimizasyonunu nasıl yaptığınıza bakar. Bu algının sebebi yazılım dilinin kullandığı sunucu vs. ücretlerinin yüksek olmasından dolayı yatırım seviyesinin buna paralel olmasıdır. 

Örneğin PHP veya diğer alternatif dillerin lisans ücretleri düşük, sunucu kapasiteleri yüksekken ASP.NET sunucu, Visual Studio, SQL Server gibi bir ton ağır lisans ücretlerini sunucu kapasitesine bağlı olarak yükselmektedir. Haliyle Google’da öne çıkan siteler hemen aksiyon almak isteyen PHP sunucularıdır. 
PHP ile yapılan açık kaynak yazılımların gelişmesinin sebebide budur. WordPress, Joomla, Drupal, Opencart, Magento dünyanın en büyük ağını oluşturan yazılım diline sahip CMS’ler. ASP.NET, C# çok rahat çünkü Visual Studio rahatlığı mevcut. Daha yeni yeni Microsoft .NET açık kaynak olarak yayınladı. Belki 5 sene sonra ASP.NET siteleri öne çıkabilir. Ama şu anda durum budur.
Bu yazı www.ercanatay.com sitesi tarafından yazılmıştır. İzinsiz kopyalanamaz.


Şu an buradasınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️