Skip to main content

Backlink Alırken Hangi Parametrelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor 2020-2021


Yazar: Ercan ATAY
29/09/2020
Yorum Sayısı: 1

Backlink Alırken Hangi Parametrelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor 2020-2021

Bu yazımda sizlere backlink alırken hangi parametrelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca aktaracağım. Yüzeysel olarak aktaracağım bu bilgiler ile etkili bir link ağı oluşturabileceksiniz.

Bildiğiniz üzere çeşitli link ağı oluşturma yöntemleri mevcut: Siyah Şapkalı (Black Hat SEO), Gri Şapkalı (Gray Hat SEO) ve Beyaz Şapkalı (White Hat SEO – Manuel Link Building).

Sizlere aktaracağım bilgi White Hat SEO yani temiz, elle (manuel) eklenen robotsuz insan yapımı backlink ağı oluşturmada hangi parametrelere dikkat etmeniz gerektiğidir. Ayrıca bu makalede sitenizin mevcut durumunu baz almayacağız. Doğrudan bu aşamaları geçmiş, artık Off-page SEO durumuna gelmiş olduğunuzu varsayarak bu parametreleri sıralayacağız.

1. LOW OBL (OUTBOUND LINK – LİNK ÇIKIŞI AZ OLAN SİTE)

Backlink alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında sitenin link çıkışıdır. Eğer bir sitenin link çıkışı çok yüksek ise, IBL (Inbound Link – Link Alımı) çok düşük ise bu sitelerden backlink ağı oluşturulmasını pek tavsiye etmiyoruz. Bunu Ahrefs, Moz, Semrush, Majestic gibi araçlarla kontrol edebilirsiniz[1][2][3][4].


2. LOW OBL PAGE (SAYFADAKİ EXTERNAL LINK ÇIKIŞI AZ OLAN)

Bu ise örneğin backlink aldığınız sayfada birden çok farklı web siteye link çıkışı varsa önermiyoruz. Çünkü genelde örneğin ziyaretçi yorumları gibi backlink çeşitleri web 2.0 mantığı ile backlink alındığından, o sayfada sizden başka zamanla yüzlerce zararlı backlink çıkışı olabileceğinden bu tür backlink çeşitleri pek mantıklı gözükmemektedir. Bu yüzden olabildiğince sayfa otorite puanı yüksek olan sayfalardan backlink almanızda fayda vardır. Ahrefs, Moz, Semrush, Majestic gibi sitelerin alan adı otorite puanlama ve sayfa otorite puanlama adları farklıdır. Hangi platformu kullanıyorsanız o platformun otorite puanına göre dikkat edebilirsiniz[1][2][3][4].


3. DÜŞÜK SPAM SKORLU SİTELER

Eğer imkanınız varsa, SEO Spyglass gibi profesyonel masaüstü yazılımlar kullanarak toplu backlinkleri önceden analiz edebilirsiniz. Backlink aldıktan sonra analiz edecekseniz, Google Search Console üzerinden spam skoru yüksek olan linkleri Disavow (Reddetme) yaparak zararlı backlinklerden kurtulabilirsiniz. Moz adlı sitede Moz Spam Skoru adında metrikler bulunmaktadır ve ücretsizdir. Bu kaynağı değerlendirebilirsiniz[5].

Spam Skoru - SEO Spyglass
Spam Skoru – SEO Spyglass

4. YENİ AÇILAN SİTELER

Alan adı 1 veya 2 yaşından küçük siteleri pek önermiyoruz. Mümkün olduğunca alan adı yaşı büyük, Google indeks süreleri eski, stabil siteleri öneriyoruz. Düzenli aralıklarla sitesini güncel tutan, blogu olan siteler tercih edilmelidir. İmkan varsa örneğin, Google News kayıtlı sitelerden de faydalanabilirsiniz.

Örnek index kontrolleri - SEO Spyglass
Örnek index kontrolleri – SEO Spyglass

5. YÜKSEK PUANLI ORTAK METRİKLERE SAHİP SİTELER

Bazı durumlarda Ahrefs DR değeri düşük, Moz DA değeri yüksek olan siteler olabilir veya tam tersi de geçerli olabilir. Ahrefs sitesinin Domain Ranking adında, alan adının değerini belirleyen bir metriği bulunmaktadır. Aynı şekilde Moz sitesinin de Domain Authority adında metriği vardır. Eskiden Google PageRank adında bir puanlama sistemi vardı, bu 10’a kadar puanlıydı. Tüm siteler bu puanı yükseltmek için çalışmalar yapardı. Daha sonra Google bu puanlama sistemini gizledi. Moz, Ahrefs ve Majestic gibi siteler popüler oldu. Güçlü crawl motorları ve derin analiz yetenekleri ile bu platformlar kendi puanlama mekanizmalarını ortaya çıkardı. Ancak bazen kafa karıştırıcı olabilir. Bu anlamda sizlere önerim, en az iki sitede metrikleri birbirine yakın sitelerden backlink ağı oluşturmanızdır. Eğer bir sitede çok yüksek, diğer sitede düşükse bu tür siteleri pek önermiyoruz (siteniz yeni açılmış bir site ise bu durum değişir).

Size bununla ilgili kullandığım bir siteyi tavsiye edebilirim. https://www.seometricschecker.com/

Tek sorguda size şunları sunuyor:

 • TF – Trust Flow Değeri
 • CF – Citation Flow Değeri
 • Ext. Backlinks – Çıkış Link
 • Ref. Domains
 • DA – Domain Authority
 • PA – Page Authority
 • Moz Rank
 • Links
 • SemRush Domain
 • Rank
 • Keywords
 • Traffic
 • Cost
 • Alexa Rank
 • Country

6. DOFOLLOW/NOFOLLOW/BRAND LİNKLER

Web sitenizin güncel dofollow, nofollow oranını sürekli Ahrefs, Moz, Semrush, Majestic gibi sitelerden takip etmeniz faydalıdır. Dofollow backlink türü en değerli backlinklerden biri olsa da, nofollow backlink türleri de birçok global SEO otoriteleri tarafından önemli olduğu vurgulanmaktadır[6]. Bu yüzden tüm link ağınızı sadece dofollow backlink ile değil, çeşitlendirerek oluşturmanız faydalıdır. Ayrıca sitenizin HTTPS’li uzun hali ile de BRAND, yani marka link ağı da oluşturmanız alan adınızın otorite puanını yükseltmekte faydalı olacağı gibi, hedeflediğiniz anahtar kelime riskini de absorbe etmenize yardımcı olacaktır[6].


7. ANCHOR TEXT

Backlink alırken olabildiğince hedefiniz olmalıdır. Bu hedefi örneğin Google sıralama durumunuzu düzenli olarak ya kendiniz takip edecek ya da çeşitli sıralama takip programları ve platformları ile takip edeceksiniz[7]. Hedef anahtar kelimenize çalışma yaparken, aldığınız backlinklerin o kelimeye linkli olması faydalı olacaktır. Yani hyperlink ettiğiniz bağlantıyı o metine eklemelisiniz.

Örnek:

SEO Uzmanı

Yukarıdaki gibi yapılanlara Anchor Text denir[8].


8. BENZERSİZ İÇERİK

Backlink aldığınız sayfada, özellikle hangi kelimeye backlink alıyorsanız, onunla ilgili özgün içerik olması faydalı olacaktır. Tanıtım yazısı, haber içeriği, makale vb. Başka yerde yayınlanmamış olması ve benzersiz olması etkiyi artıracaktır[9].


9. META TAG

İmkan varsa, backlink aldığınız sayfanın SEO başlığı, açıklaması, link adında anahtar kelimeniz geçerse etki çarpanı artacaktır[10].

Örnek:

SEO Başlığı: SEO Uzmanı

SEO Açıklaması: Bu sayfada SEO Uzmanı Ercan ATAY’ın “Backlink Alırken Hangi Parametrelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor” adlı yazısı yer almaktadır.

URL Alias: deneme.com/seo-uzmani-ercan-atay-backlink-alirken-hangi-parametrelere


10. RESİM, VİDEO, LİSTELEME, ALT ÇİZGİ, ALT ETİKET, ALINTI, REFERANS, RENK, h1, h2, h3, h4, BOLD

Olabildiğince imkan varsa ve sayfa çok değerli bir sayfa ise, makalenizde bu özellikleri kullanmanızı öneririm. Makaleniz giriş, gelişme ve sonuç şeklinde olmalıdır. Aralarda sırayla h1, h2, h3 gibi ara başlıklar kullanılmalıdır. Resimler eklemeli ve resimlere hedef anahtar kelimeniz verilmelidir. h1’de mutlaka hedef anahtar kelimeniz yer almalı ve imkan varsa h2 ve h3’te de kullanılmalıdır. Cümle ortasında anahtar kelimeniz kullanılmalıdır. Bunların sayısını önerim Onpage-SEO ile ilgili Yoast SEO’nun pluginini kullanabilirsiniz. WordPress sitenizde çoğunu yeşil yaparsanız, bu makaleyi link alacağınız yere olduğu gibi gönderebilirsiniz[11].


11. ALDIĞINIZ BACKLINK’E DE BACKLİNKİ ALINMASI

Buna Tier 2, Tier 3 ağı diyoruz. Yani bir ağaç gibi aldığınız backlinklerin hızlı bir şekilde indekslenmesi için arama motoru örümceklerinin hızlı bir şekilde o linki Crawl motoru ile veritabanlarına eklemesi için bir link ağı oluşturuyoruz. Eğer Google News kayıtlı siteden aldıysanız buna gerek yok. Ancak toplu bir şekilde link aldıysanız, daha ucuz sitelerden (Web 2.0, ziyaretçi yorumu, wiki, forum, blogspot, sosyal medya) gibi sitelerle indeks almasını sağlayabilirsiniz[12].


12. DRIP FEED – ZAMANA YAYARAK BACKLİNKİ INDEKSLETMEK

Arama motorlarının en sevdiği yöntemdir. Örneğin, 100 adet backlink’i bir anda indekslemek yerine 1 aya yayarak yavaş yavaş indeks almasını sağlarsanız, çeşitli spam risklerini elimine edersiniz. Size şu siteyi öneririm:

http://www.instantlinkindexer.com/


13. C-CLASS IP BLOĞU

Eğer toplu backlink alacaksanız, aldığınız sitelerin (imkan dahilindeyse) C-Class IP bloğunda olduğuna dikkat etmenizde fayda vardır. C Class IP aralığında olması önerilir. 192 ile 223 arasındaki IP aralıkları idealdir. Bunun kontrolünü SEO SpyGlass gibi çeşitli araçlarla kontrol edebilirsiniz. Birçok ücretsiz araç da mevcuttur[13].

SEO Sypglass- Rapor Ekranı
SEO Sypglass- Rapor Ekranı

14. PAYLAŞIMSIZ HOSTİNG

13’üncü maddeye paralel olabiliyorsa aynı IP çıkışında çok fazla site olmaması önerilir.

Tartışmaya açık bir konu olsa da, birçok SEO otoritesi bunun zararlı olduğunu, yapılan çalışmalar ve deneyimler doğrultusunda belirtmektedir. Paylaşımsız hosting kullanarak, sitenizin ve backlink aldığınız sitelerin aynı IP adresi üzerinde olmasını önleyebilirsiniz. Bu şekilde, arama motorları tarafından tespit edilmeye çalışılan spam ve manipülasyon girişimlerinden daha iyi korunabilirsiniz.


15. ULUSLARARASI SEO, LOKAL SEO

Yapacağınız stratejiye paralel olarak hangi konumda yükselmek istiyorsanız, o konuma uygun sitelerden backlink almak, SEO otoriteleri tarafından da önerilmektedir[14]. Örneğin Türkiye’de Türkçe aramalarda yukarı çıkmak istiyorsanız, Türkiye’den Türkçe sitelerden öncelikle backlink oluşturmanız daha önemlidir. Eğer İstanbul’da ön plana çıkmak istiyorsanız, hem site içinde hem site dışında Lokal SEO yapmanız önerilmektedir[15]. Örneğin İstanbul ile ilgili sitelerden de link ağı oluşturulabilir.

Ülkeye göre alan adı filtreleme - SEO Spyglass
Ülkeye göre alan adı filtreleme – SEO Spyglass

16. FOOTER BACKLİNK

Kesinlikle önermiyoruz. Footer backlink, bir siteden binlerce, onbinlerce backlink çıkışı sağlamaktadır. Suni bir yükseliş sağlasa da, zamanla bunun spam riski ortaya çıktığı yapılan çalışmalarla gözlemlenmiştir[16]. Footer backlink çeşitlerinden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz.


17. ARAMA MOTORU ÖRÜMCEKLERİNE KAPALI OLMAMALI

Örneğin, bazı sayfalar site sahipleri tarafından Google örümceklerine kapatılıyor veya Google bazen bu sayfaları indekslemiyor. Bazı forum profil sayfaları buna örnek gösterilebilir[17]. Bu yüzden Ahrefs üzerinden indeks alıp almadığını kontrol edebilirsiniz.


18. TRAFİĞİ OLAN SİTELER

İmkan varsa, backlink aldığınız sayfadan ilgili kelimeden size trafik akışı sağlanırsa, bunun olumlu yönde zamanla size etkisi olabilecektir[18]. Bu bir deneysel veridir. Henüz ispat edilmemiştir. Hangi trafik kaynağını referans alalım diye soru soracaksanız eğer, öncelik olarak Semrush SE Traffic verisini baz alabilirsiniz. Mümkünse minimum 30, ideali 100 üstü trafik verisini SEOQuake eklentisi kurarak görmenizdir.

SEOQuake Preferences ekranı – Google Chrome Eklentisi

19. EN AZ 1 SENE YAYINDA KALAN MAKALELER

Burada önemli bir noktaya değinmek gerek. Birçok haber sitesi, link temizleme işlemi yapmaktadır ve bu konuda sektörde maalesef garanti verilememektedir. Link azalma sürecini sürekli Ahrefs üzerinden takip etmeniz gerekmekte ya da SEOMonitor gibi araçlarda backlinklerinizi düzenli aralıklarla izleyen araçlar bulunmaktadır. Size tavsiyem, aldığınız yüksek kaliteli backlinkleri düzenli aralıklarla takip etmenizdir. Manuel kontrol için şu siteyi kullanabilirsiniz:

http://stratage.ms/en/anchortextchecker/

Şu an yukarıda yer alan site çalışmıyor. Bunun yerine SEO Spyglass yazılımı yardımıyla ister toplu sorgu yapabilir veya Google Chrome eklentisi olan “Nofollow SEO Link Highlighter” eklentisini kullanabilirsiniz.

“Nofollow SEO Link Highlighter” Chrome eklentis ayarlar ekranı

20. KUMAR, BAHİS, XXX VB. SİTELER

Eğer siteniz bu tür içeriklerden oluşmuyorsa, bu sitelerden olabildiğince uzak durmanızda fayda vardır. Ne trafik ne de backlink almanız gerekmektedir. Hatta bu tür sitelerden yoğun backlink alan sitelerden de backlink almamanız tavsiye edilir.


21. SOSYAL MEDYA PAYLAŞIMI VE BEĞENİSİ ÇOK OLAN LİNKLER

Bu genellikle backlink alındıktan sonra yapılan bir işlemdir. Bu işlemi siz de yapabilirsiniz. O sayfaya çeşitli organik araçlar ile beğeni sayısını artırabilirsiniz. Bunun adına SEO alanında Sosyal Sinyal denir ve backlinkinizin değerini artıracaktır. Çok yüksek kaliteli backlinklerde uygulamanızı öneririm.

Like sayıları – SEO Spyglass

22. HISTORICAL DATA

Historical Data, backlink aldığınız sitenin link geçmişini ifade etmektedir. Sitenin ne kadar backlinki hangi zaman aralıklarında aldığı ve ne kadar backlink kaybettiğini gösterir. Önerimiz, sağa doğru yukarı ivme gösteren veya yatay paralel seyreden sitelerden backlink almanızdır. Historical Data, Ahrefs, Moz, Majestic, Semrush, SEO Spyglass gibi birçok sitede mevcuttur.

Ahrefs
Ahrefs

23. NEGATİF SEO SALDIRISI

Bu da önemli bir konudur. Bazen backlink aldığınız sayfa, negatif SEO saldırısına maruz kalabilir. Anti-SEO işlemleri yapmayan bu sayfa, Google’dan ceza alma (spam) durumuna maruz kalabilir. Google’daki indeksleri kaybolabilir veya sıralamalarda geriye düşebilir. Bu durumda, negatif SEO sonucu bazen siteler ücretli linklerini de silebilir. İşte bu yüzden bu tür sitelerden de uzak durmak önemlidir. Bu madde 19’uncu maddeye de atıfta bulunmaktadır. 19’uncu maddenin sebeplerinden bir tanesi de budur.


REFERANSLAR

[1] Ahrefs. (n.d.). Ahrefs: SEO Tools & Resources To Grow Your Search Traffic. Retrieved from https://ahrefs.com/

[2] Moz. (n.d.). Moz: SEO Software, Tools & Resources for Smarter Marketing. Retrieved from https://moz.com/

[3] Semrush. (n.d.). Semrush: Online Visibility Management Platform. Retrieved from https://www.semrush.com/

[4] Majestic. (n.d.). Majestic: Marketing Search Engine and SEO Backlink Checker. Retrieved from https://majestic.com/

[5] Moz. (n.d.). Moz Spam Score: A Guide to Understanding & Reducing Spam Score. Retrieved from https://moz.com/help/link-explorer/link-building/spam-score

[6] Enge, E. (2015). “The Importance of Diversifying Your Link Profile.” Stone Temple Consulting. Retrieved from https://www.stonetemple.com/the-importance-of-diversifying-your-link-profile/

[7] Patel, N. (2016). “How to Monitor Your Website Rankings: A Step-by-Step Guide.” Neil Patel. Retrieved from https://neilpatel.com/blog/how-to-track-rankings/

[8] Fishkin, R. (2011). “All About Anchor Text – Whiteboard Friday.” Moz. Retrieved from https://moz.com/blog/all-about-anchor-text-whiteboard-friday

[9] Carls, A. (2018). “Why Unique Content Is Important for SEO.” Textbroker. Retrieved from https://www.textbroker.com/unique-content-important-for-seo

[10] Southern, M. (2020). “10 Most Important Meta Tags You Need to Know for SEO.” Search Engine Journal. Retrieved from https://www.searchenginejournal.com/meta-tags/amp/

[11] De Valk, J. (2018). “The Perfect WordPress SEO Setup.” Yoast. Retrieved from https://yoast.com/wordpress-seo-setup/

[12] Patel, N. (2017). “The Advanced Guide to Tiered Link Building Part 1.” Neil Patel. Retrieved from https://neilpatel.com/blog/tiered-link-building/

[13] Ondrej, M. (2020). “C-Class IP and SEO: Does It Really Matter?” Mangools. Retrieved from https://mangools.com/blog/c-class-ip-seo/

[14] Backlinko. (2021). “The Definitive Guide to International SEO.” Backlinko. Retrieved from https://backlinko.com/international-seo

[15] Gavrilas, V. (2017). “Local SEO: A Simple (But Complete) Guide.” AWR. Retrieved from https://www.advancedwebranking.com/blog/guide-to-local-seo/

[16] Schwartz, B. (2018). “Google: Avoid Linking To Every Page From Your Footer.” Search Engine Roundtable. Retrieved from https://www.seroundtable.com/google-footer-links-26203.html

[17] Google Search Central. (2021). “Block search indexing with ‘noindex’.” Google. Retrieved from https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/block-indexing

[18] Patel, N. (2017). “Does Website Traffic Affect Google Rankings?” Neil Patel. Retrieved from https://neilpatel.com/blog/traffic-and-rankings/


Anahtar Kelimeler: , ,

Şu an buradasınız:

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️