Skip to main content

Yerel SEO Stratejisi (Local SEO) ve İpuçları 2020


Yazar: Ercan ATAY
05/04/2020
Yorum Sayısı: 0

Yerel SEO Stratejisi (Local SEO) ve İpuçları 2020

Bir önceki yazımızda sizlere Uluslararası SEO Stratejisi hakkında bilgiler vermiştim ve bu yazımda sizlere Bölgesel SEO veya Yerel SEO hakkında (Local SEO) strateji anlamında bilgiler vereceğim. Bir kaç tane de ipucu anlamında bilgiler aktaracağım. Bu yazım bir önceki yazım gibi kobi, küçük ve orta kurumsal ölçekli işletmelere yönelik olacaktır.

Yerel SEO (Local SEO) Nedir?

Öncelikle tüzel kişilerin bilmesi gereken Yerel SEO web sitenizin hizmet verdiğiniz coğrafi konum ile ilgili çeşitli web sitelerinde iz bırakması ve sitenizin de bu izlere göre optimizasyonunun yapılmasıdır. Bunlar içinde örneğin; Google’ın yerel rehber sitesi olan My Business, Google Maps, Yandex Maps, Yellow Pages, Facebook Places, Google Yorumlar, İnceleme siteleri, Yelp, Bulurum.com, Sikayetvar.com (yerel aramalarda çeşitli anahtar kelime sentezlemelerinde önemli) ve web sitenizin site içi optimizasyonu öne çıkmaktadır.

Yerel SEO’da Hangi Noktalara Dikkat Etmeliyim?

Local SEO’da Hangi Noktalara Dİkkat Etmelisiniz.

Local SEO’da Hangi Noktalara Dİkkat Etmelisiniz.

Yerel SEO’da dikkat etmeniz gereken noktaların en önceliğinde şüphesiz yapmış olduğunuz hizmet veya sağladığınız ürünlerin mevcut coğrafi alanda ki değişken parametreleridir. Kısaca örneğin bir çilingirseniz hizmet verebildiğiniz iller veya ilçeler, bir market iseniz gidebildiğiniz mahalleler dahi buna örnek olarak verilebilir. Önceliğiniz her zaman yatırım getirisi yüksek ve arama hacmi de paralel şekilde yoğun olarak lokasyonlar olmalıdır.

Google’da Çilingir Beykoz Yazınca Çıkan Arama Sonuçları

İkinci dikkat etmeniz gereken hususların başında şüphesiz işletmenizin müşterilerin size kolay bir şekilde çeşitli harita, navigasyon ve GPS odaklı teknolojilerle kolay erişilebilir olmasıdır. Örneğin Google Maps, Yandex, Foursquare, Facebook Places, Google My Business, Apple Haritalar, OpenStreetMaps gibi çeşitli harita ve navigasyon platformlarına kayıt etmek ve sonrasında çeşitli optimizasyonlarını yapmaktır.

X lahmacun yazınca Mecidiyeköy Çevresinde Çıkan Sonuçlar ve O İşletmedeki Kötü Yorumlar

Üçüncü dikkat etmeniz gereken konulardan birisi de çeşitli değerlendirme platformlarına eklediğiniz işletmenizi belirli bir aralıklarla bunları incelemektir. Örneğin Google My Business işletmenize girilecek 1 kötü yorumun, 10 müşteriyi hatta 100 müşteriyi kaybettirebileceğini asla unutmayın. Bu yüzden Facebook sayfa değerlendirmesi, Google işletme yorumları, Şikayet var gibi sitelerde lokal aramalarda öne çıktığından buradaki yorumları organize etmeniz gerekmektedir. Gerektiğinde ilgili müşterinin sorunlarını çözüp, yorumunu düzeltmesini isteyebilirsiniz.

Call Of Duty Reviews

Dördüncü dikkat etmeniz gereken husus web sitenizin (local seo schema markup) dediğimiz çeşitli yerel SEO optimizasyonlarının yapılmasıdır. Size 3 tane dünyada çok saygın olan kaynak veriyorum. Türkçe kaynaklar çok güncel olmadığından paylaşamıyorum.

Birinci Kaynak — İkinci Kaynak — Üçüncü Kaynak

Yerel SEO ile Normal SEO arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ikisi arasındaki aslında fark çok basit. Yerel SEO hizmet verdiğiniz lokasyondaki rakiplerle yarışınız, normal SEO ise arama sonuçlarında rakiplerle olduğunuz yarışa kısaca diyebiliriz. Fakat teknik detaylara inersek hepsinin temeli lokasyon ve koordinat üzerinden çeşitli Web 2.0, Web 3.0 portallarla sitenizin etkileşimi diyebiliriz. Dünya’nın en saygın SEO platformlarından olan Moz.com kısaca aşağıdaki tabloyu bizimle paylaşmıştır.

https://moz.com/local-search-ranking-factors

Credit: Moz.com

Burada görüldüğü üzere Google My Business’ın giderek rollerinin arttığı, müşteri deneyimlerinin rolünün çok büyük olduğu ve site içi optimizasyonun önemine işaret etmektedir. Bu kadarını bilmeniz yeterlidir. Detaylı bilgi için yukarıda sizlere linki paylaştım.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru: Siteme İstanbul’da ki her şehir ile ilgili sayfa açmalımıyım?

Cevap: Hayır. Sadece hizmet verebildiğiniz lokasyonlar ile ilgili çeşitli sayfalar açmanızda fayda var. Spam olarak algılanmanız çok yüksek olacağından bu tip davranışlardan kaçınmanız gerekiyor.

Soru: Siteme yerel SEO ile ilgili HTML kodlarını entegre etmezsem ne olur?

Cevap: Bunları sitenize eklemeniz de fayda var. Eğer hazır içerik yönetici sistemleri kullanıyorsanız bunlarla ilgili pluginler ve ücretli çözümler vardır. Ücretsiz kaynaklarda çoktur.

Soru: Google My Business’ta hangi verileri eklemem lazım?

Cevap: Çok basit. Kendinizi bir müşteri yerine koyun. Arattığınız da hangi bilgilere bakarsınız? Adres, fotoğraflar, telefon, hizmetler, park yeri, hizmete göre ofis içi görüntüler, müşteri yorumlarına verilen cevaplar…

Soru: Tatil’deyim veya karantina döneminde kapalıyım ne yapacağım?

Cevap: My Business’ta özel günlerde kapalı gibi çeşitli ayarlar var. Oradan tarihler seçerek bunları ayarlayabilirsiniz.

Soru: Sitemin mobil uyumu önemli mi?

Cevap: Çok önemli. Çünkü yerel SEO’da genellikle mobil telefonlar kullanıldığından mobil açılış hızları çok iyi olması ve optimizasyonların tam yapılması gerekmektedir.

Soru: Yerel SEO’da hangi kaynakları kullanabilirim?

Cevap: Sizlere tek tek kaynakları söylemektense kategori bazlı gidersek; Arama motoru harita işletme sayfası, sosyal ağ işletme sayfası, dizinler, 188 80 gibi platformlar, bulurum.com gibi platformlar, haritalar, Foursquare gibi servisler, yerel haber siteleri (örneğin Bakırköy’den Haber, Şişli Gazetesi vb.) gibi ağları kullanabilirsiniz.

Bu yazı sürekli güncellenecektir. Siz değerli ziyaretçilerimin bu yazıyı sonuna kadar okuduğu için teşekkürü borç bildiğimi iletmek isterim. Bu yazıyı sevdiklerinizle paylaşırsanız sevinirim. Sağlıcakla esen kalın.Şu an buradasınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️