Skip to main content

Uluslararası SEO ve Tüm Dillerde SEO Stratejisi


Yazar: Ercan ATAY
04/04/2020
Yorum Sayısı: 1

Uluslararası SEO ve Tüm Dillerde SEO Stratejisi

Bu yazımda uluslararası SEO ve tüm dillerde arama motoru optimizasyonu hakkında bir kaç deneyimlerimden elde ettiğim bilgiler paylaşacağım. Bu yazı çok teknik detaydan ziyade strateji temeli üzerine kurulacaktır. Genelde işletmeler ve tüzel kişilikler üzerinden örnekler vererek gideceğim. Bu yüzden yazının genel kapsamı kurumsal ölçekteki firmaları kapsayacak şekilde şekillenecektir.

Uluslararası SEO stratejisi oluştururken dikkat etmeniz gerekenlerden bir kaçı oluşturduğunuz stratejinin ne kadar kapsamlı ve ihtiyaçlarınıza uyduğudur. Sizlere bir kaç örnekler ile doğru strateji ile ilgili somut örnekler vereceğim. Bu örnekler doğrultusunda sizlerde Uluslararası SEO ve Tüm Dillerde SEO konusuna geniş perspektifte bakmanıza yardımcı olacağına inanıyorum.

Uluslararası SEO Nedir?

Uluslararası SEO dediğimiz konuyu kısaca; aslında eriştiğiniz dil ve lokasyondan bağımsız olarak başka lokasyon ve dillere de çeşitli optimizasyonlar ve gereksinimleri karşılayarak erişim vermeye diyebiliriz.

Örneğin Türkiye’de faaliyet gösteren bir işletmeye sahipsiniz veya Türkiye’den Türkçe yayın yapan bir site sahibisiniz. Fakat yurt dışındaki insanlara da ürün ve hizmetlerinizi gösterip, oradaki katma değerden de faydalanmak ve markanızı, firmanızı oradaki popülasyona da göstermek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle sitenizin Uluslararası SEO kurallarına veya hedeflediğiniz dil ve ülkenin SEO uyumluluğuna uyması gerekmektedir. Siteniz Türkçe ise bunun İngilizce varyasyonu ve sayfa yapılarının o dile uyumlu hale gelmesi gerekmektedir.

Uluslararası SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uluslararası SEO’da Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uluslararası SEO’da dikkat edilmesi gerekenlerin en başında hedeflediğiniz dil ve ülke ile ilgili, SEO stratejinizin bir biri ile örtüşüyor olmasıdır. SEO stratejisinde sizin rakipleriniz ile öne çıkmak istediğiniz hizmet, ürün veya anahtar kelime yer almaktadır. Örneğin İngiltere’de veya Amerika Birleşik Devletleri’inde İngilizce global arama motorlarından birisi olan Google’da X rakibinden ABC kelimesinde önde olmak istiyorsunuz. Fakat koyduğunuz bu hedefi gerçekleştirebilmek için rakibinizin SEO kısmındaki gücünü ve SEO stratejinizdeki anahtar kelimenin bu güçteki dengesini iyi anlamanız gerekmektedir. Eğer rekabeti çok yüksek bir anahtar kelimeyi ABD’de Google’ın İngilizce kısmında hedeflerseniz muhtemelen yatırım getirisini uzun vadede çok geç alacaksınız veya bu zorlu yarışa çok geriden başlayacaksınız. Halbuki burada hedefiniz, SEO stratejinize en yakın ama rakiplerinizin SEO’daki ilgili arama anahtar kelimesinde de olan hedef kitleyi bulmaktır. Bunun en kolay yolu şüphesiz rakip anahtar kelime analizidir.

Uluslararası SEO’da Rakip Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Anahtar Kelime Rakip Analizi

Bizim gibi profesyoneller çeşitli metriklerin rahat kullanılabilir olduğu bu alan için oluşturulmuş platformlar kullanarak bu analizleri çıkarıyoruz. Bu yüzden dünyada bir çok örneğin olduğu platformlardan kendi kullandığım bir platform üzerinden sizlere Uluslararası SEO’da rakip anahtar kelime analizi ile ilgili örnekler vereceğim.

13 Adet Rakip Anahtar Kelime Analizi — Google İngilizce Global

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsünde 13 adet rakip İnternet sitesinin en çok aranan ilgili üroloji alanındaki 100’ü geçik anahtar kelimedeki sıralamaları yer alıyor. Bunları tek ekranda görmemiz strateji oluştururken hangi rakibin hangi sırada olduğunu görerek aylık planlama yaparken ne kadar bütçe ayıracağımızı göstermektedir. Eğer bir anahtar kelimede tüm rakipler çoksa öncelikle bütçeyi ona yakın ikinci ve üçüncü gibi çeşitli sıradaki anahtar kelimelerdeki yarışa bakarak kaydırma yapabiliyoruz.

Örnek Uluslararası SEO İçin Belirlenen Rakipler

Uluslararası SEO yaparken en önemli konulardan birisi şüphesiz rakiplerdir. Rakipler bu stratejiyi oluştururken kilit öneme sahiptir. Çünkü arama motorları ilgili hedef anahtar kelimede rakiplerinizin neden öne çıkardığı ile ilgili size çeşitli ipuçları verebilmektedir. Örneğin ilgili anahtar kelimelerde nasıl bir sayfa yapısı oluşturduğu ve ilgili anahtar kelimede çeşitli sitelerden nasıl bir backlink ağı oluşturduğu çok önemlidir. Bilmeyenler için backlink bir web sitenin çeşitli sitelerden almış olduğu yararlı linklere verilen adlardır. Bu backlinklerin de çeşitleri vardır. Şimdi o teknik konuya değinmeyeceğim.

Uluslararası SEO’daki Rakiplerin Hedef Anahtar Kelimelerdeki Arama Görünürlüğü

Rakiplerinizin anahtar kelimelerdeki hedef dil ve lokasyondaki arama görünürlüğü de çok önemlidir. Bir rakip ne kadar çok arama görünürlüğüne sahipse o kadar çok trafik elde ediyor demektir. Fakat bazen bu arama görünürlüğü yanıltıcı olabilir. Çünkü bu metrikler genelde sıralama pozisyonlarındaki sayılardan elde edildiği için arama motorunun ilk sayfasındaki kaçıncı pozisyonundan ziyade toplam anahtar kelime pozisyonlarındaki genel sıralama durumu baz alınarak oluşturulmuş istatistikselce dökümdür. Bu yüzden bizim için önemli olan daha detay metriklere bakmamız gerekecektir.

Birinci Sırada, İlk 10’da ve İlk 100’deki Rakiplerin Genel Durumları

Yukarıdaki görselde gözüktüğü üzere burada dikkat edilmesi gereken gözüktüğü üzere 4 rakibin olduğudur. Çünkü geri kalan diğer rakipler ilk 10’da olmadığı için trafiğin çok az kısmını almaktadırlar. O halde trafiğin çoğunu alan ve ilk 10’da olan rakiplerin ilgili hedef anahtar kelimelerde nasıl strateji izlediklerini değerlendirmemiz gerekmektedir. Tüm efor ve kaynağı bu rakiplerin ilgili anahtar kelimede izlediği site içi ve site dışı SEO çalışmalarını inceleyerek oluşturmak gerekmektedir. Bukalemun gibi ilgili rakip sitelerin SEO stratejileri izlenerek onlardan geri olmamak kaydı ile hem site içi hem site dışı çalışmalarınızı yapmanız gerekiyor.

Avusturalya’da Aynı Rakiplerin Genel Durumları

Bu arada bilinmelidir ki hedeflediğiniz dil ve lokasyon haricinde diğer dil ve lokasyonlardaki rakiplerinizin değişken konumlara sahip olmasıdır. Yani rakipler bir ülkede veya dilde çok güçlü iken başka ülke ve dilde aynı SEO başarısına sahip olmayabiliyor. Bu da ilgili rakibin önceliklerinin belirlenmesi açısından dikkatli bir değer taşıyabiliyor.

Kanada’da Aynı Rakiplerin Genel Durumları

İlgili hedef lokasyon ve dilin rakiplerin ne kadar SEO çalışması yaptığı gerekli görülen analizler ile ortaya çıkabilmektedir.

Uluslararası SEO’da Site Dışı SEO (Off-page SEO)’ın Önemi

Uluslararası SEO’da Site Dışı SEO (Off-page SEO)’ın Önemi

Rakiplerinizin Off-page SEO değerlerinin ne durumda olduğunu yarışa başlamadan önce bilmeniz gerekmektedir. Çünkü mevcut sitenizin ilgili hedef ülke ve dile göre optimizasyonu yaparken bir yandan da sitenizin genel olarak SEO değerlerinin ne durumda olduğunu ve rakipler karşısındaki karşılaştırmasını net yapmanız gerekmektedir. Çünkü bu yarıştaki etkenler sadece sayfa yapınızın nasıl olduğundan ziyade ayrıca sitenizin genel olarak değerinin nasıl olduğu ile ilgilidir.

Domain Authority (DA) Değeri Moz.com Tarafından Sunulan Bir Metriktir.

Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere sitenin değer metrikleri ne kadar yüksek olursa olsun burada anahtar kelime ve içerik yapısının ne kadar önemli olduğu bir kez daha öne çıkmaktadır. Çünkü site değeri başlı başına yarışlarda tek önemli faktör olarak göz önüne alınmamaktadır. Site değeri eğer düzenli bir planlama yapılmamışsa rakipleriniz tam etkin olarak kullanamayabiliyor. Bunun için site değeriniz ile anahtar kelime stratejiniz paralel olarak ilerlemeli ve arama görünümünüzü bu paralel doğrultuda ilerlemelisiniz.

Rakiplerin Sitelerin Bulunduğu Lokasyonlar

Bir diğer önemli husus ise hedef lokasyonların seçimidir. Eğer tamamiyle bir ülkeyi hedeflemişseniz o lokasyonda faaliyet gösteren diğer rakiplerinizin de site konumlarına dikkat etmenizde fayda var. Görüldüğü üzere örneğin yukarıdaki rakiplerin bir çoğu lokasyon olarak hedef ülke ve dilde yer almaktadır. (ABD)

Hedef Rakip Sitelerin Alan Adı Yaşları

Gene aynı şekilde rakip sitelerin alan adlarının yaşları da bu yarışta önemli faktörlerden yer aldığı bilinmektedir. Arama motorları ve arama motoru optimizasyonu metrikleri sunan çeşitli platformlar puanlama algoritmaları bunun gibi faktörler baz alınarak hesaplanmaktadır. Domain yaşıda bunun bir tanesidir. 200’e yakın arama motoru optimizasyonu (SEO) metriği vardır. Sizin burada hepsini takip etmenize gerek yoktur. Sadece işin top seviye dediğimiz noktasındaki dikkat etmeniz gereken hususları bilmeniz yeterlidir. Domain yaşıda bunlardan bir tanesidir.

Rakiplerin Sosyal Ağlarda Paylaştığı Link ve Beğeni Etkileşimi — Sosyal Sinyal

Artık arama motoru optimizasyonunda 200 faktörün içerisinde sosyal medya etkileşimleri de önemli bir yerdedir. Ayrıca bu rakiplerin ne kadar çok mecrada etkileşimde olduğu ve konuşulduğu ile ilgili de ipuçları vermektedir. Yukarıda Facebook üzerinde rakiplerin etkileşim oranları yer almaktadır. Sinyal dediğim gibi beğeni, paylaşım gibi metriklerin toplamıdır.

Çok detaya girmeden sizlere bu yazımda bir kaç strateji ile ilgili önemli hususlara dikkatinizi çekmek istedim. Bu yazıyı belirli aralıklarla güncelleyeceğim. Okuduğunuz için teşekkür ederim.Şu an buradasınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️