Skip to main content

İlk Heyecan, Yenilik ve Hobilerim


Yazar: Ercan ATAY
27/09/2020
Yorum Sayısı: 0

İlk Heyecan, Yenilik ve Hobilerim

🎮 Bilgisayar oyunları, en büyük hobimdi. 1994 ile 2002 yılları arasında evde ve internet kafelerde çeşitli oyunlar oynardım. Özellikle bilgisayarlara aşina olmadan önce ATARI salonlarında jetonlu oyunlar oynardım. Ancak bu bir süre sonra sarmamaya başladı çünkü oynarken bir şey öğrenemiyordunuz.

IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2008
IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2008

💻 Daha sonra internet kafelerle tanıştım. 56K modem dönemlerinde en az 3 kişinin olması gerekiyordu. 2 kişi olunca açılmıyordu. DSL ile birlikte artık rahatça internete erişebiliyorduk. 2000’lerden önce Windows XP, 98 ile IRC kanallarında moderatör ve kurucu gibi görevler üstleniyordum. Siber Saldırı ve Savunma Teknolojileri’yle ilgili olarak özellikle BOTNET’i hobi olarak yapıyordum. Keyif vericiydi 🙂 Fakat bu da sıkıcı hale geldi.

🔒 Ardından forum yöneticiliği ve moderatörlüğü yaptım. Ancak bu işi sevmeme sebebi, örneğin, hosting sağlayıcısının yaşadığı bir hack veya donanımsal arıza nedeniyle tüm yedeklerin ve yazdığınız yazıların silinmesiydi. Bu da ilgimi çekmedi.

🎨 Sonrasında hobimi grafik tasarım ve web tasarım alanlarına yönlendirdim. İlk yıllarda ücretsiz web tasarımı ve e-ticaret siteleri kuruyordum (2002-2007). Çeşitli ulusal seminerlere katılıyordum. IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2008 ve diğer seminerler keyif verici oluyordu. Siber Saldırı ve Savunma Teknolojileri ve güvenlik geçmişim nedeniyle güvenlik firmalarıyla tanışmak beni mutlu ediyordu. Trend Micro, Kaspersky, Eset, Norton gibi firmalarla tanıştım.

💼 2010 yılında İsveçli bir arkadaşımla tanıştım. Türkiye’de grup alışveriş sitesi kurduk. 12 ay boyunca bu işi sürdürdüm. Birçok yeni teknoloji ve yenilik ekledik. Keyif verici bir süreçti. İran asıllı bu arkadaşım Azeri Türk’tü. İş önemliydi, ancak bu arkadaşımdan bu kültürle ilgili çok şey öğrendim: yemek kültürü, yaşam ve Avrupa yaşamı gibi konular.

🔍 Daha sonra farklı iş arayışlarına girdim. Atasay, UFO Isıtıcı (Yeşil Kundura), haber siteleri gibi şirketlerle ilgilendim. Ancak hiçbiri beni cezbetmiyordu. Yeni bir şeyler arıyordum.

🧱 Beykoz’da yeni inovasyon yalıtımlı duvar bloğu üreten bir firma buldum. Normalde inşaat şirketlerine karşı ön yargılıydım, ancak inşaat şirketinin CEO’su genel cerrah olan bir doktordu. Ürün gerçekten ilgimi çekti: yeşil, doğa dostu, LEED sertifikasına puan veren, çevreci ve inovatif. Ortasında strafor bulunan ve iki yanında bims, cüruf, C30 beton karışımından yapılmış bir yapı bloğu. YTONG’a benziyor, ama değil. Yaklaşık iki yıl bu firmada dijital alanda çalıştıktan sonra başka bir sektöre, medikal ve sağlık sektörüne geçtim.

📚 Bu süre zarfında ikinci ve üçüncü üniversite eğitimlerimi, Bilge Adam, English Time gibi eğitim kurumlarında aldığım 30 adet sertifika süreçlerimi sürdürdüm (hafta sonları).

💻 O günden bu yana hobi olarak gördüğüm birçok şeyi iş hayatıma adapte ettim. Beni heyecanlandıran ve yapmaktan keyif aldığım şeyleri günlük hayatıma entegre ettim. Önerilerde bulundum, yardım ettim, eğitim verdim.

👨‍💼 Halk yararına 30 adet bilişim alanında gruplar kurdum. Öncülük ettim. WhatsApp grupları, Facebook ve LinkedIn grupları oluşturdum. Ticaretin yasak olduğu ve sıfır tolerans gösterdiğim bu gruplarda bilgi paylaşımını öne çıkardım. Bu sayede SEO, E-ticaret, Google Ads (AdWords), WordPress, Joomla gibi birçok konuyla ilgili herkese bildiklerimi aktardım.

🎓 Başlangıçta aldığım sertifikalar ve okuduğum okullarla ilgili gruplar açtım. Bildiğim konularla ilgiliydi. Daha sonra bu alanları yapay zeka konularına kadar genişlettik.

🌍 Bugün, COVID sonrası dünyada doğru adımlar attığımı daha iyi anlıyorum. Artık dijital dünya çok önemli ve burada şekilleniyor ve büyüyor.

📚 Üçüncü üniversite olarak Reklamcılık okuyorum. Kafamda üçüncü dil olarak Fransızca, İspanyolca veya Almanca öğrenmek istiyorum. Fransızca öğrenmeye daha çok meyilliyim.

🌟 Eğer imkanlar el verirse, hobimi daha da genişletmeyi düşünüyorum. 🙂

Ercan ATAY

27.09.2020Şu an buradasınız:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️