İlk Heyecan, Yenilik ve Hobilerim


Yazar: Ercan ATAY
27/09/2020
Yorum Sayısı: 0

İlk Heyecan, Yenilik ve Hobilerim

En büyük hobim bilgisayar oyunlarıydı. 1994 ile 2002 yılları arasında çeşitli bilgisayar oyunlarını evde ve internet cafelerde oynardım. Özellikle bilgisayarlar ile tanışmadan önce ATARİ salonlarında jetonlu oyunlar oynardım. Fakat bu bir süre sonra beni sarmıyordu. Çünkü oynarken bir şey öğrenmiyordunuz.

IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2008
IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2008

Sonra internet cafeler ile tanıştım. 56K modem ile en az 3 kişinin olması gerektiği dönemler. 2 kişi varsa açılmıyordu. Sonradan DSL gelmesi ile birlikte artık internete rahatlıkla erişebiliyorduk. 2000’ler öncesinde XP, 98 ile birlikte IRC kanallarında modarator, kurucu gibi görevler üstlendim. Siber Saldırı ve Savunma Teknolojileri ile ilgili özellikle BOTNET’i hobi olarak yapıyordum. Keyif vericiydi 🙂 Fakat bu da sıkıcı geldi.

Akabinde Forum Yöneticiliği ve modaratörlüğü yaptım. Bunu sevmemenin sebebi ise örneğin Hosting’in bulunduğu Yer Sağlayıcı bir HACK veya donanımsal arıza sebebi ile tüm yedekleri ile birlikte yazdığınız tüm yazılar uçuyordu ve siliniyordu. Bu da sarmadı.

Akabinde hobimi grafik tasarım ve web tasarım alanlarına kaydırdım. İlk senelerde ÜCRETSİZ web tasarımı, e-ticaret siteleri kuruyordum. (2002–2007). Çeşitli ulusal seminerlere katılıyordum. IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2008 olsun, başka seminerler keyif verici oluyordu. Siber Saldırı ve Savunma Teknolojileri, Güvenlik geçmişim olduğu için güvenlik firmaları ile tanışmam beni mutlu ediyordu. Trend Micro, Kaspersky, Eset, Norton.

2010 yılında İsveç’li bir arkadaşım ile tanıştım. Türkiye’de grup alışveriş sitesi kurduk. 12 ay gibi bir süreç ile bu işi sürdürdüm. Bir çok yeni teknoloji ve yenilikler ekledik. Keyif verici bir süreçti. Iran asıllı bu abimiz Azeri Türk’lerindendi. İş önemliydi ama bu abimizden bu kültür ile ilgili çok şey öğrendim. Yemek kültürü, yaşam, Avrupa yaşamı vs.

Sonrasında farklı iş arayışlarına baktım. Atasay, UFO Isıtıcı (Yeşil Kundura), Haber siteleri vs. Hiç biri beni cezbetmiyordu. Yeni bir şey arıyordum.

Beykoz’da bir yeni inovasyon yalıtımlı duvar bloğu üreten bir firma buldum. Normal de inşaat şirketlerine karşı bir ön yargım vardı. Fakat oda ne 🙂 İnşaat şirketinin CEO’su bir genel cerrah 🙂 Doktor. Ürün çok hoşuma gitti. Yeşil doğa dostu, LEED sertifikasına puan veren, çevreci ve inovatif. Ortasında strafor var ve iki yanında bu duvar bloğunun bims, cüruf, c30 beton karışımı bir yapı bloğu. YTONG’a benzer ama değil. 2 seneye yakın bu oluşumda dijital alanda faaliyet gösterdikten sonra başka bir alana medikal ve sağlıka geçtim.

O arada ikinci üniversite, üçüncü üniversite, bilge adam, english time, 30 adet sertifika süreçleri de bir yandan devam ediyordu. (Haftasonları)

O günden bugüne hobi olarak gördüğüm bir çok şeyi iş hayatıma adapte ettim. Beni heyecanlandıran, yapmaktan keyif aldığım şeyleri günlük hayatıma sokmaya başladım. Önerdim, yardım ettim, eğitim verdim.

Halk yararına 30 adet bilişim alanında gruplar kurdum. Öncüsü oldum. Whatsapp grupları, Facebook, Linkedin grupları kurdum. Sıfır tolerans ile ticaretin yasak olduğu bu gruplarda bilgi paylaşımını ana indirgedim. Bu sayede artık örneğin SEO, E-ticaret, Google Ads (Adwords), WordPress, Joomla gibi bir çok sayısız konu ile ilgili herkese bildiklerimi aktarıyordum.

İlk başlarda aldığım sertifikalar, okuduğum okul ve üniversite ile ilgili gruplar açtım. Bildiğim konularla ilgili. Sonra bu alanları yapay zekaya kadar genişlettik.

Bugün ise yeni bir döneme ayak atıyoruz. COVID sonrası dünyada ne kadar doğru adımlar attığımı bugün daha iyi anlıyorum. Artık dijital çok önemli. Burada şekilleniyor. Daha da büyüyor.

Üçüncü Üniversite olarak Reklamcılık okuyorum. Kafamda üçüncü dil olarak Fransızca, İspanyolca veya Almanca dili öğrenmek var. Fransızca ağır basıyor.

Eğer imkanlar el verirse hobimi daha da genişletmeyi düşünüyorum :))

Ercan ATAY

27.09.2020Şu an buradasınız:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teklif & Danışmanlık

Danışmanlık ve projelerle ile ilgili
kendisine şuradan ulaşabilirsiniz.✌️